Triky pre lepší spánok

Po hektickom dni väčšina z nás len padne do postele a to až do ďalšieho rušného dňa. Čo tak zmeniť túto rutinu a vytvoriť si pred spaním vlastnú pohodovú atmosféru? Veríme, že vás tieto „triky pre lepší spánok“ inšpirujú prehodnotiť váš večerný rytmus.

1. Spravte si doma kúpele. Doprajte si horúcu sprchu alebo výnimočný oddych v horúcom kúpeli so sviečkami, bylinnými olejmi alebo šumivými bombami. Eliminujte stres a užívajte si ticho a kvapkajúcu vodu z kohútika. Aby ste zabezpečili optimálny spánok, kúpeľ dokončite aspoň jednu hodinu pred spaním.

2. Ako si posteliete, tak budete spať. Trávite 1/3 svojho života v posteli, preto sa uistite, že je vaše lôžko pohodlné, teplé a vzdušné, a či máte správny vankúš a prikrývky. Dbajte, aby ste mali nohy v teple a tak si zabezpečili zdravú termoreguláciu celého organizmu. Škandinávci preto veľmi radi vrstvia prikrývky a na konci nôh používajú prehoz, ktorý udržiava ich nohy v teplúčku.


K pohodovej atmosfére prispejú aj prírodné materiály ako napríklad vlna. Na obrázku je šedá merino hrubá deka z merino hrubej vlny.

3. Buďte off. Vypnite televíziu, internet a mobil aspoň jednu hodinu pred spaním. Upozorníte tak telo, že je čas na odpočinok. Majte tiež na pamäti, že váš spánok a zdravie ohrozujú aj elektrosmog. Nemajte preto pri sebe min. v kruhu 5 metrov žiaden mobil, televíziu, laptop a pod.

4. Svetlá. Vypnite drsné svetlá a vytvorte si v izbe čarovnú svetelnú atmosféru. Zhlboka sa nadýchnite, rozjímajte za čo ste v ten deň vďačný, čítajte alebo sa pritúľte k milovanej osobe alebo domácemu miláčikovi.

5. Nemeňte čas spánku. Ak pôjdete spať pravidelne v rovnaký čas, aj počas víkendov, pomôže to vášmu telu dostať sa do spánkového rytmu a rýchlejšie zaspať. Najviac sa vaše telo zregeneruje od 23:00 do 1:00 hod. rána.

6. Nižšia teplota spálne a tma je cesta. Udržujte teplotu spálne okolo 20 -tich stupňov Celzia, spite v tmavej miestnosti. Aj váš mozog potrebuje vypnúť a to sa mu podarí jedine v tme.

7. Vychutnajte si kúzlo nočnej oblohy. Vytvorte si zvyk pokochať sa pred spaním nočnou oblohou zabalená do deky.

Zabúdame na to, že tie najkrajšie veci na svete sú zadarmo.

Pridaj komentár