7 krokov ako si vybrať matrac

1.

ŽIVOTNOSŤ MATRACA

Koľko rokov má matrac, na ktorom spíte?

Vek vášho matraca hrá veľkú úlohu pri výbere toho nového. Ako všeobecné pravidlo platí, že ak je váš matrac starší ako 8 rokov, bude pravdepodobne vhodné zvážiť kúpu nového. Toto pravidlo sa však nevzťahuje na všetky matrace. Určite existujú niektoré matrace, ktorých životnosť je vyššia ako 8, 10 rokov a stále poskytujú rovnakú kvalitu. Ako to ale zistiť? Ak sa ráno prebúdzate unavený, možno aj s bolesťami, v noci nespíte alebo sa necítite po spánku dostatočne oddýchnutý alebo je dokonca na vašom matraci viditeľné „koryto“, je to ten správny čas na kúpu nového matraca.

2. 
TYP MATRACA

Aký typ matraca je pre vás vhodný?

PENOVÉ MATRACE.

Sú najlepšie pre spachtošov, ktorí chcú, aby ich matrac poriadne „objal“, tvaroval im krivky tela ako bok, krk a kríže, podporil ich chrbticu a udržal ich v prirodzenej polohe. Existuje ale široké spektrum pien klasifikovaných ako „pamäťová pena“ a nie všetky pamäťové peny zabezpečujú rovnaký komfort spánku. Najlacnejšie z penových matracov sú tie, ktoré sú vyrobené z polyuretánovej (PUR) peny alebo molitanu. Dobrou voľbou sú matrace z vysokoelastickej peny, ktorá dobre kopíruje telo, dodáva matracu priedušnosť a tak zabezpečuje kvalitný spánok. Ešte viac sa dokáže zladiť s telom matrac z lenivej peny – tzv. VISCO peny. Jej tvrdosť sa totiž mení podľa teploty tela.

LATEXOVÉ MATRACE.

Tieto matrace, ak sú vyrobené výlučne z latexovej peny, sú známe svojimi chladiacimi vlastnosťami a komfortom. Latex je známy svojou veľkou odozvou, komfortom, odrazom a chladením.

PRUŽINOVÉ MATRACE.

Pružinové matrace patria ku klasike. Majú jednu alebo viac vrstiev cievok (zvyčajne oceľových), ktoré poskytujú podporu a pohodlie. Vďaka pokroku technológie sa mení počet, typy a vrstvy týchto cievok. Väčší počet zvitkov zvyčajne znamená lepší komfort a podporu. Pružinový matrac sa hodí najmä do chát, ubytovní, skrátka tam, kde je vlhkejšie prostredie a matrac je ťažko odvetrať. Sú tiež obľúbené u ľudí s nadváhou.

HYBRIDNÉ MATRACE

Sú vyrobené z kombinácie latexu, pamäte, polyuretánových pien, cievok alebo iných materiálov. Zvyčajne sú navrhnuté tak, aby maximalizovali určité výhody a zároveň minimalizovali určité nevýhody určitých typov matracov. Napríklad latex + pamäťový penový hybrid je pružný, chladí a poskytuje tiež uvoľnenie tlaku na telo.

POLOHOVATEĽNÉ MATRACE.

Ako to naznačuje názov, tieto matrace s vybranou posteľou, ponúkajú možnosť zmeniť  polohu pri spánku, zvyčajne zdvihnutím chodidiel a naklonením chrbta. Niektoré z nich dokonca majú schopnosť vibrovať, ohrievať alebo masírovať. Sú vhodné pre ľudí so špecifickými zdravotnými problémami, zvlášť pre starších ľudí, pre ľudí s chronickou bolesťou chrbta alebo ľudí, ktorí majú problém s chrápaním.

3.
ROZPOČET

Koľko plánujete za matrac utratiť?

Cena nie je dokonalým ukazovateľom kvality, ale ak plánujete utratiť za matrac – jednolôžko menej ako 200 eur, pravdepodobne dostanete nižšiu kvalitu, matrac bude z menej kvalitných materiálov a spracovania a tým pádom bude mať aj nižšiu životnosť. Pamätajte, že kvalitné matrace môžu mať životnosť 8-10 rokov! Vaše zdravie a spánok stojí oveľa viac ako cca 2 eurá na mesiac. 

4.
TVRDOSŤ A ROZMER MATRACA.

Aký tvrdý a veľký matrac je pre vás vhodný?

 

Pocit a pevnosť matraca závisí od vašej definície mäkkého, stredného a pevného. Je to veľmi subjektívne. Navyše váš typ tela, váha, veľkosť a ďalšie faktory zohrávajú tiež významný faktor. Najviac vyhovujúci matrac nie je ani mäkký a ani tvrdý. Matrac, ktorý poskytuje ideálnu podporu, udržuje chrbticu v prirodzenej polohe, bez vzniku tlakových bodov. Aby vám netrčali nohy z postele von, mali by ste si zvoliť o 20 cm dlhší matrac ako je vaša výška. Min. šírka pri manželskej posteli pre jedného je 80 cm a 90 cm pre jednolôžko.

5.
POLOHA PRI SPÁNKU

Ako spíte?

Ľudia spiaci na boku potrebujú matrac, ktorý je dostatočne mäkký na to, aby sa mohol prispôsobiť a obklopiť ich krivky tela. Matrac, ktorý je príliš pevný, nebude tvarovať obrys človeka spiaceho na boku, čo následne vedie k nedostatočnej podpore a bolestiam v dolnej časti chrbta, bolestiam krku a ramien. Ľudom spiacim na chrbte môže vyhovovať stredne tvrdý až tvrdší matrac. Ľudia spiaci na bruchu potrebujú čo najrovnejší matrac, ideálne stredne tvrdý matrac. Nevýhodou pre nich je aj vysoký vankúš, ktorý spôsobuje, že ich chrbtica nie je v prirodzene vyrovnanej polohe.

6.
VÁHA ČLOVEKA

Aká je vaša telesná váha?

To nakoľko sa do matraca vnoríte a teda nakoľko bude matrac kopírovať vaše telo, záleží jednak od typu matraca ale i od tvaru vášho tela a telesnej váhy. V závislosti od vašej hmotnosti a typu tela môžete potrebovať špecifický typ matraca alebo jeho pevnosť, aby ste vytvorili ideálny pocit a podporu pre vaše telo. Je preto vhodné sledovať pri výbere aj odporúčanú nosnosť matraca. Prípadne si doobjednať vyššiu nosnosť.

7.
Jeden v celku alebo dva samostatné matrace?

Každý z nás má v tomto smere iné požiadavky. Ak uprednostňujete ľahšiu manipuláciu s matracom, ste za praktickosť, sú pre vás vhodné 2 samostatné matrace v prípade manželskej postele. Ak dbáte skôr na vzhľad ako na praktickosť, výhodnejší je pre vás matrac v celku.


Matrac Pluto New Silver

Matrac Milano

A čo matrace z www.hyggelig.sk?

Matrace z hyggelig.sk sú vyrobené zo SONNOCELU, peny, ktorá sa vyznačuje oproti klasickej PUR pene väčšími pórmi, matrace sú priedušnejšie, majú lepšie elastické vlastnosti.

Matrac Pluto New Silver obsahuje aj jedinečnú penu Sonnocel Visco Memory, ktorá dokonale kopíruje krivky tela na základe tlaku i telesnej teploty. Matrac Milano obsahuje vlnu pod látkou. Obe sú pretkávané striebornými vláknami.

Tieto matrace sú vákuovo balené a po otvorení sa naplnia vzduchom. Pre svoje ortopedické vlastnosti sú vhodné jednak pre všetky vekové kategórie a tiež pre ľudí s rôznymi polohami pri spánku.

Životnosť týchto matracov, ich jadra, je 10 rokov! Sú v rozmedzí tvrdosti stredne tvrdých matracov (Matrac Pluto New Silver má dokonca na výber 2 tvrdosti) a na výber sú rôzne veľkosti matracov, pričom je možné objednať aj atypizovaný rozmer matraca.

Ich odporúčaná nosnosť je 120 kg. Existuje ale možnosť doobjednať úpravu matraca s nosnosťou do 150 kg.

Pridaj komentár